Kursy bhp
Realizujemy następujące szkolenia bhp:
Szkolenia wstępne bhp (instruktaż ogólny - dotyczy nowo zatrudnionych pracowników. Zapewnia zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP).
Szkolenia okresowe bhp (mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie).
Szkoleniom okresowym podlegają:
⇒ pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których występuje duże zagrożenie dla życia i zdrowia - raz na rok
⇒ pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych - raz na 3 lata
⇒ pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych - raz na 5 lat
⇒ osóby kierujące pracownikami - raz na 5 lat
⇒ pracownicy inżynieryjno-technicznych - raz na 5 lat
⇒ pracodawcy - raz na 5 lat
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleń bhp e-learning i skorzystania z tej formy szkolenia.
Sprawdz jak działa szkolenie bhp e-learning. |
Organizowane przez nas szkolenia BHP są w formie kursów, seminariów, bądź w systemie samokształcenia kierowanego - e-learning. Wizualizacja słów przy pomocy prezentacji, filmów video, obrazów pozwala znacznie efektywniej i na dłuższy czas zainteresować osoby szkolone.
Do przekazania wiedzy pracownikom, wykorzystujemy prezentacje multimedialne ułatwiające zapamiętywanie i przyswajanie nowych informacji. Na życzenie klienta dojeżdzamy do miejsca pracy.
Pracodawca ma obowązek zapewnić pracownikowi szkolenie BHP przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić szkolenia okresowe bhp w tym zakresie. Pomimo że obowiązek organizacji i przeprowadzania szkolenia bhp należy do pracodawcy, w praktyce to zadanie powierza się specjalistom w dziedzienie bhp. Realizujemy szkolenia bhp dla poszczególnych grup zawodowych, na wysokim poziomie, z praktycznym i życiowym podejściem do problemów pracowniczych.
Kto podlega szkoleniom bhp?
Szkoleniom bhp podlegają wszyscy zatrudnieni bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, w tym również osoby zatrudnione na podstawie umów prawa cywilnego, pracownicy zatrudnieni w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, praktykanci.
Pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 kp).
Podkreślić należy, że sam pracodawca, zgodnie z art. 2373 § 21 kp, również musi odbyć szkolenie w dziedzinie bhp i uaktualniać wiedzę w zakresie niezbędnym do wypełnienia ciążących na nim obowiązków.
Co obejmuje szkolenie wstępne bhp?
Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny i stanowiskowy.
Instruktaż ogólny powinien zapoznać pracownika z przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy, w regulaminie pracy (o ile u danego pracodawcy taki regulamin istnieje) oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Odbywają go, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci-praktykanci oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Kto prowadzi instruktaż ogólny?
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania. Może go też przeprowadzić pracownik wyznaczony przez pracodawcę, posiadający zasób wiedzy i umiejętności, zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas tego szkolenia nie może być krótszy niż 90 minut.
Jak należy dokumentować odbycie szkolenia bhp wstępnego przez pracownika?
Odbycie przez pracownika instruktażu ogólnego i stanowiskowego powinno być potwierdzone przez niego na piśmie oraz odnotowane w aktach osobowych pracownika. Oświadczenie pracownika o odbyciu szkolenia bhp wstępnego powinno zawierać imię i nazwisko pracownika, miejsce i datę odbycia szkolenia, podpis pracownika.
Oprócz ww. oświadczenia pracodawca powinien zadbać o wypełnienie i zamieszczenie w aktach osobowych pracownika „karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy". Wzór takiej karty jest zamieszczony w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kogo można zwolnić ze szkolenia okresowego bhp?
Pierwsze szkolenie okresowe bhp pracodawca i inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści, powinni odbyć w okresie do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach pracy. Pozostałe grupy pracowników, wymienione w tabeli poniżej, powinny odbyć pierwsze szkolenie okresowe w okresie do 12 miesięcy.
Ze szkolenia okresowego można zwolnić tylko te osoby, które:
- przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu w ww. okresie (6 lub 12 m-cy) u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego bhp oraz
- osoby, które w tym samym terminie odbyły szkolenie okresowe bhp wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, jeżeli zakres tematyczny programu szkolenia na stanowisku dotychczasowym odpowiada programowi szkolenia, obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Kto i w jaki sposób opracowuje programy szkolenia okresowego?
Programy szkolenia wstępnego i okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk, opracowuje pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą - jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie opracowanych programów szkolenia. Programy szkoleń, na podstawie których prowadzone są szkolenia pracowników, powinny być przechowywane i w razie konieczności okazane w trakcie kontroli inspektorowi pracy.
Programy szkolenia okresowego powinny być tak opracowane, aby, jak najbardziej zindywidualizować szkolenia w stosunku do stanowisk pracy, jakie istnieją u danego pracodawcy.
Jaka obowiązuje forma szkolenia okresowego?
Szkolenie okresowe, z wyjątkiem szkolenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, może być przeprowadzone w formie:
- kursu - trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych; składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych,
- seminarium - obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych,
- samokształcenia kierowanego - rozumie się przez to formę szkolenia umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Jak udokumentować szkolenie okresowe pracownika?
Szkolenie okresowe kończy się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia, sprawdzającym opanowanie materiału z zakresu kursu.
W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu, organizator szkolenia wydaje zaświadczenia, których odpis przechowywany jest w aktach osobowych uczestnika szkolenia.