Ocena zagrożenia wybuchem (dokument zabezpieczenia przed wybuchem)
Ocena wybuchu obowiązek właściciela, zarządcy, użytkownika budynku, terenu.
W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane (np. benzyna, acetylen), dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
Codexbhp opracowuje i sporządza ocenę zagrożenia wybuchem oraz dokument zabezpieczenia przed wybuchem dostosowując się do potrzeb klienta.
Dokonując oceny, należy brać przede wszystkim pod uwagę takie zagadnienia jak:
- prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej, ,
- prawdopodobieństwo wystąpienia oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych,
- eksploatowane przez pracodawcę instalacje, używane substancje i mieszaniny, zachodzące procesy i ich wzajemne oddziaływania,
- rozmiary przewidywanych skutków wybuchu.
Oceną należy objąć również miejsca pracy, które są albo mogą być połączone poprzez otwory z innymi miejscami, gdzie może wystąpić atmosfera wybuchowa.
Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje:
- wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem,
- wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem
- opracowanie graficzne dokumentacji klasyfikacyjnej
- wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
Ocena zagrożenia wybuchem może stanowić część oceny ryzyka wybuchu, o której mowa w przepisach rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej z dnia 8 lipca 2010 r. (Dz.U. Nr 138, poz. 931).
Znak ostrzegawczy
Przepisy zobowiązują do oznaczenia miejsc wstępowania przestrzeni, w których istnieje możliwość wystąpienia atmosfery wybuchowej w ilościach zagrażających życiu i zdrowiu, znakiem ostrzegawczym (trójkąt z czarnym obramowaniem i czarnymi literami Ex na żółtym tle). Poza znakiem można umieścić dodatkowe opisy, np. dotyczące określenia stref zagrożonych wybuchem.
Jakie pomieszczenie kwalifikuje się jako zagrożone wybuchem?
- pomieszczenie, w którym może wytworzyć się mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa, określa się jako pomieszczenie zagrożone wybuchem,
- w pomieszczeniu należy wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości co najmniej 0,01 m3 w zwartej przestrzeni. Rozporządzenie zawiera ponadto, przydatny do określania wspomnianego powyżej przyrostu ciśnienia, załącznik pt. Wytyczne w zakresie określania przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki mógłby zostać spowodowany przez wybuch zostały okreslone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 719).
Podstawą prawną wykonania oceny zagrożenia wybuchu oraz dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 719) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej z dnia 8 lipca 2010 r. (Dz.U. Nr 138, poz. 931).